Dom bez mostków – ciepły montaż okien to podstawa

Dom bez mostków - ciepły montaż okien to podstawa

Mostki termiczne przyczyniają się do zwiększenia zapotrzebowania na ciepło nawet o 20 procent. Jak ich uniknąć? Odpowiedzią może być ciepły montaż okien.

Mostek termiczny to fragment budynku mający gorszą izolacyjnością termiczną, niż część z nim sąsiadująca. Jest o tyle niepożądany, że prowadzi do utraty ciepła i punktowego wychłodzenia części ściany czy stropu. Skutkuje to również miejscowym wykraplaniem pary wodnej i zawilgoceniem, które sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Co jest przyczyną powstawania mostków termicznych?

Oprócz błędów konstrukcyjnych, najczęstszą przyczyną powstawania mostków cieplnych jest niedbalstwo i pośpiech ekip wykonawczych – w tym monterów okien. Bo to właśnie okna i drzwi – a także ich połączenie z murem są miejscem ucieczki ciepła z naszych domów. Zaradzić można temu dbając o staranny i ciepły montaż okna, bo nawet najcieplejsze okno jeśli nie będzie nieprawidłowo osadzone, może być źródłem ucieczki ciepła.

Jednak przyczyn powstawania mostków jest więcej. Bywa nią także złe umiejscowienie ramy okna w murze i nieprawidłowego jej ocieplenia. To rama, jest często głównym winowajcą w utracie ciepła.

Ciepły montaż okien

Aby izolacja okna działała skutecznie, musi być zachowana jej ciągłość, dlatego specjaliści zalecają montaż okna w warstwie ocieplenia muru. Na zachowanie ciągłości izolacji wpływ mają także zastosowane materiały a także dokładność wypełnienia szczeliny między ramą okna i murem.

Jak układać izolację?

Od zewnątrz układa się izolację paroprzepuszczalną – tak aby wilgoć miała możliwość odparowania. W części środkowej stosujemy termoizolację, najczęściej jest to piana rozprężna. Od wewnątrz okna należy zastosować izolację paroszczelną.

Ważne jest, aby izolacja zachodziła na ramę okna od zewnętrznej strony co najmniej na 3 cm na całym jej obwodzie. Newralgicznym miejscem jest dolny element okna połączony zazwyczaj z parapetem. Tutaj pomocne mogą się okazać ciepłe profile podparapetowe wykonane z XPS.

Najtrudniejsze jest uszczelnienie dolnego narożnika, gdzie krawędź parapetu styka się z murem.

Aby uniknąć mostka materiałowego wystarczy eliminacja lub redukcja ilości wykorzystywanych do montażu metalowych elementów, które doskonale przewodzą ciepło. Warto dobierać takie systemy nośne okien (kotwy, klocki podporowe, szyny montażowe), które są jak najlepszym izolatorem.

Okna narożne

Ostatnio popularność zyskują okna narożne, które wyglądają co prawda ładnie, jednak z punktu widzenia energooszczędności są trochę niefortunnym rozwiązaniem. Okno takie stanowi bowiem tzw. geometryczny mostek cieplny. Narożnik który jest w ¾ otoczony chłodem a tylko w ¼ ciepłem ZAWSZE będzie najchłodniejszym miejscem konstrukcji. Fakt ten potwierdzają badania termowizyjne.

Dom bez mostków - ciepły montaż okien to podstawaProblem ten może zilustrować prosty przykład. Temperatura wewnątrz narożnika wynosi jedynie 13°C podczas gdy na powierzchni profilu i na szybie około 18°C.

Docieplenie wewnętrznych komór łącznika i zastosowanie dwóch taśm rozprężnych przynosi jedynie niewielką poprawę do ok. 15°C – nadal jest to najchłodniejszy punkt całej konstrukcji. Dlatego należy unikać takich rozwiązań ZWŁASZCZA w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.

Źródło: MS więcej niż OKNA

Dodaj komentarz