Akcesoria okienne, czyli jak stworzyć okno dopasowane do potrzeb

Akcesoria okienne, czyli jak stworzyć okno dopasowane do potrzeb

Z oknem jest podobnie jak z samochodem – możemy wybrać jego wersję podstawową lub wzbogaconą o dodatkowe elementy – akcesoria okienne – znacznie zwiększające funkcjonalność.

Akcesoria okienne sprawiają, że okno zyskuje nowe funkcje. I tak na przykład okno wyposażone w nawiewnik zapewni stały dopływ powietrza, a osłony okienne skutecznie ograniczą nadmierne nagrzewanie pomieszczeń.

Akcesoria okienne: nawiewniki

Nowoczesne okna są bardzo szczelne, dlatego często trzeba je rozszczelniać lub wietrzyć pomieszczenie. Ale dobrym sposobem jest także wyposażenie okna w nawiewniki, które są dużym wsparciem dla wentylacji budynku.

Nawiewniki, określane także mianem pasywnych wlotów powietrza, montowane są zazwyczaj w oknie, rzadziej w ścianie budynku. Najlepiej, jeśli nawiewniki zaplanujemy już na etapie zakupu okna. Ale możliwy jest także ich montaż w już użytkowanej stolarce.

Nawiewniki montowane są w profilu skrzydła lub ościeżnicy, frezując w profilu otwory, przykręcając nawiewnik, a następnie zakładając jego osłony. Należy pamiętać, że montaż powinien być wykonany przez fachowca, zgodnie z zaleceniami producenta nawiewnika. Niewłaściwie przeprowadzony, może doprowadzić do znacznego obniżenia parametrów akustycznych stolarki, a w skrajnych przypadkach nawet jej uszkodzenia.

Do właściwego działania urządzenia niezbędne są sprawne kanały wentylacyjne, zapewniających wywiew zużytego powietrza. Częstym błędem jest montaż nawiewnika w łazience, gdzie zazwyczaj znajdują się kratki wentylacyjne. W takiej sytuacji, jego zainstalowanie zamyka obieg powietrza tylko w tym pomieszczeniu, co sprawia, że pozostała część domu jest pozbawiona wentylacji.

Akcesoria okienne, czyli jak stworzyć okno dopasowane do potrzeb

Akcesoria okienne: osłony

Aby zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza budynku, okna warto wyposażyć w specjalne osłony. Do wyboru mamy m.in. żaluzje, rolety wewnętrzne i zewnętrzne oraz nowoczesne markizy.

Osłony okienne pełnią jednocześnie kilka funkcji: chronią przed nasłonecznieniem, zapewniają prywatność i zabezpieczają przed włamaniem. Mogą także działać jak moskitiera.

Podobnie, jak w przypadku okien, przy wyborze akcesoriów okiennych istotna jest ich prawidłowa instalacja. Dzięki niej, wszystkie elementy będą ze sobą dobrze współpracować, tworząc razem spójną całość. Wybierając wysokiej jakości, dobrze zamontowane akcesoria „podrasujemy” swoje okno, zwiększając jego funkcjonalność i zapewniając sobie wyższy komfort użytkowania domu lub mieszkania.

Dodaj komentarz