Technologia V-Perfect zmienia standard produkcji okien PVC

Technologia V-Perfect zmienia standard produkcji okien PVC

Wymagania inwestorów dotyczące jakości okien stale rosną. Najważniejsze z nich dotyczą funkcjonalności, precyzji wykonania i estetyki. Wyjątkowych możliwości dostarcza w tym zakresie technologia V-Perfect.

Zautomatyzowany proces produkcji okien

V-Perfect jest jedyną, opatentowaną na świecie technologią wykorzystującą metodę łączenia kształtowego naroży w oknach PVC. Dzięki niej powstaje precyzyjne połączenie profili, co przekłada się zarówno na estetykę jak i funkcjonalność okna. Niedociągnięcia i ograniczenia dotyczące tradycyjnie stosowanych technologii zgrzewania profili, wyeliminowane zostały dzięki wdrożeniu układów sterowania numerycznego przy ich obróbce i łączeniu. Podczas łączenia profili następuje ich dokładne zazębienie, co zapewnia wytrzymałość i trwałość okna. V-Perfect spełnia najwyższe normy jakości zgrzewu, który poprzedzony jest precyzyjnym frezowaniem i licowaniem naroży okna. Technologia ta daje też możliwość łączenia profili nawet o bardzo skomplikowanym kształcie.

Okna produkowane przy użyciu V-Perfect charakteryzują się wyjątkowym wyglądem oraz trwałymi i precyzyjnymi połączeniami poszczególnych elementów, takich jak sam profil czy zastosowane uszczelki. Ważną zaletą V-Perfect jest brak konieczności malowania wypływki (nadmiar materiału który wypływa podczas zgrzewania naroża okiennego). Pozwala to na uzyskanie gładkiej, równej powierzchni okna i zastosowanej okleiny. Ponadto, przy zastosowaniu tej metody osiągana jest wysoka szczelność okna, która chroni je przed negatywnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Wykorzystanie technologii V-Perfect

Według szacunków w Polsce wykorzystywanych jest obecnie ok. 200 maszyn do produkcji okien opartych na technologii V-Perfect. Ich liczba systematycznie wzrasta. Jedno z ostatnich wdrożeń tej technologii miało miejsce w fabryce okien i drzwi Okna Debow na Podkarpaciu. Za modernizację fabryki odpowiedzialna była firma Fimtec. Jak stwierdza jej przedstawiciel – Grzegorz Ulkowski – dzięki wprowadzonym robotom do zgrzewania profili, dla firmy Okna Debow otwierają się nowe rynki na terenie Europy i całego świata. Zmiana jaka nastąpiła w produkcji okien jest niczym podróż w kosmos. Okna Debow używają już dziś technologii jutra.

Na dwóch nowych liniach technologicznych w Dębowie produkowane są okna z pięcio-, sześcio- i siedmiokomorowych profili PVC. Najważniejsze etapy w procesie produkcji to: każdorazowy automatyczny pomiar profilu w celu naniesienia korekty na ewentualne rozbieżności od nominału, pre-oczyszczanie, które przygotowuje profil do idealnego połączenie oraz zniwelowania tzw. „wypływki”, topienie profili specjalnymi lustrami zapewniającymi bardzo mocne połączenie w narożach okiennych i na koniec – formowanie powierzchni zewnętrznych specjalnymi formerami i stemplami – wyjaśnia G. Ulkowski.

Fornir na oknie PVC

Technologia V-Perfect stwarza szerokie możliwości w zakresie doboru komponentów i materiału wykończeniowego przy produkcji stolarki okiennej. PVC można łączyć z metalem lub drewnem, uzyskując przy tym wyjątkowy efekt, nie tylko o znaczeniu estetycznym. Firma Okna Debow jako pionier na rynku wykorzystuje technologię V-Perfect do wykonywania okien PVC pokrytych fornirem. Producentowi udało się połączyć funkcjonalność okna z tworzywa sztucznego z wyjątkowym wyglądem i fakturą naturalnego drewna. Odpowiednio przygotowana okleina drewniana nakładana jest z dużą precyzją na powierzchnię profilu z tworzywa sztucznego. Trwałe połączenie tych dwóch materiałów udało się uzyskać dzięki prowadzonym pracom badawczo-rozwojowym. Ich efektem jest uzyskany przez firmę z Dębowa patent na sposób okleinowania profili okiennych fornirem naturalnym. Okna produkowane w nowej technologii cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy czy Włochy.

V-Perfect to technologia, która odkrywa nowy wymiar piękna i funkcjonalności okien i drzwi. Dzięki niej okno staje się ważnym elementem wyposażenia wnętrz a nie tylko materiałem budowlanym służącym do wypełnienia otworu w ścianie domu.

Dodaj komentarz