Stylowe i funkcjonalne aranżacje parapetu

Stylowe i funkcjonalne aranżacje parapetu

Brak pomysłu na stylową aranżację parapetu? Jeżeli lubisz wokół siebie dużo zieleni z pewnością rośliny doniczkowe to świetny pomysł. Natura na parapecie nie tylko będzie ładnie wyglądać, ale także pomoże zwalczać zanieczyszczenia.

Sezon jesienno-zimowy w naszym kraju może nieco uprzykrzyć życie. Brak słońca oraz niskie temperatury nie wprawiają nas w dobry humor. Jednak to nie jedyne minusy, które mogą nam dać się we znaki. Szczególnie zimą, wzrasta stężenie zanieczyszczeń powietrza i pojawia się groźny smog. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale aranżacja parapetu może pomoc w oczyszczaniu wnętrza ze szkodliwych toksyn. W jaki sposób?

Niektóre rośliny poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli nie używamy specjalistycznych filtrów oczyszczających powietrze, tym bardziej roślinna aranżacja parapetu jest niezbędna, tym bardziej że rośliny doniczkowe, które poprawiają jakość powietrza nie są drogie. Zatem na jakie rodzaje roślin warto zwrócić uwagę?

Fikus Benjamina

Tę roślinę często można spotkać w polskich domach. Nie tylko skutecznie filtruje powietrze z toksyn, ale także efektywnie upiększa mieszkanie. Fikusom sprzyjają jasne pomieszczenia w pobliżu dużych i jasnych okien. Ten rodzaj roślin potrzebuje regularnej pielęgnacji, zraszania, nawożenia oraz oczyszczanie z kurzu dużych liści. Alergicy powinni jednak uważać, ponieważ jest alergenny.

Bluszcz pospolity

Ta roślina jest bardzo popularna. Świetnie czuje się w zaciemnionych pomieszczeniach np. hol, bądź przedpokój. Ten rodzaj roślin nie wymaga częstego podlewania, a także nie przeszkadzają im chłodniejsze temperatury. Bluszcz pospolity może przetrwać nawet do 10 lat. Jednak trzeba mieć do niego ograniczone zaufanie, ponieważ niektóre części tej rośny mogą mieć właściwości trujące.

Sansewieria gwinejska (wężownica)

Jest bardzo prosta w uprawie. Odpowiednią temperaturą dla tego rodzaju rośliny jest temperatura pokojowa. Nie wymaga dużej pielęgnacji oraz częstego podlewania. Doskonale czuje się w półcieniu oraz w nasłonecznionych miejscach. Wężownica w nocy produkuje tlen, dlatego idealnie sprawdzi się w sypialni.

Dracena odwrócona

Środowisko naturalne w którym występuje dracena to egzotyczne zakątki świata. Jednak w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym, możemy ją dostać bez problemu. Ten rodzaj roślin nie jest zbyt wymagający. Dobrze czuje się w jasnej, ale niezbyt słonecznej części mieszkania. Warto zagospodarować większą ilość miejsca, ponieważ może osiągnąć nawet metr wysokości.

Gatunków roślin, które oczyszczają powietrze jest znacznie więcej. Rośliny w pomieszczeniach nie tylko oczyszczają powietrze z toksyn, ale także wpływają na nawilżenie. Ponadto wprowadzenie natury do wnętrz ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Dodaj komentarz