Prawidłowy montaż okien i jego znaczenie

Prawidłowy montaż okien i jego znaczenie

Wymiana okien oraz drzwi podyktowana jest przede wszystkim tym, że chcemy uniknąć utraty ciepła w budynku. I tu kłania się kwestia energooszczędności, będąca jednym z głównych kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę wybierając odpowiednie dla nas modele. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet te najlepszej jakości nie sprawdzą się, jeśli nie zadbamy o ich prawidłowy montaż. 

Szacuje się, że jeśli zamontujemy nieprawidłowo stolarkę otworową – okna i drzwi – wówczas narażamy pomieszczenie na około 15-25% stratę energii w budynkach jednorodzinnych. Mimo tego, że świadomość tego inwestorów rośnie, do rzadkich nie należą jednak sytuacje, gdy po krótkim okresie eksploatacji nowego okna okazuje się, że rachunki za ogrzewanie zamiast się zmniejszyć urosły, a dodatkowo na ścianie zaczynają się rozwijać nieestetyczne wykwity w postaci grzybów i pleśni. Jest to skutek nieprawidłowo przeprowadzonego montażu.

Prawidłowy montaż okien – jakość izolacyjności cieplnej

Jakość izolacyjności cieplnej stolarki okiennej określa współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on mniejszy, tym wyrób jest „cieplejszy”. Na równi z parametrami samego produktu, na jego właściwości termiczne ma jednak wpływ montaż. Największe straty ciepła generuje źle zaizolowane połączenie przestrzeni pomiędzy stolarką a murem. Szczelinę tą najczęściej wypełnia się pianą montażową (lub specjalną taśmą rozprężną), której zadaniem jest uszczelnienie i, dzięki elastyczności, umożliwienie „pracowania” oknu, które na skutek zmian temperatury zmienia swoje rozmiary.

Bardzo ważne jest to, aby piana została wciśnięta równomiernie. Podłoże musi być do tego dobrze przygotowane, czyli oczyszczone. Wszystko po to, aby szczelina została całkowicie wypełniona. Pamiętajmy o tym, aby zwracać na to szczególną uwagę, bo popełnione na tym etapie błędy montażowe łatwo jest zamaskować. Wszystko dlatego, iż przestrzeń ta jest następnie tynkowana, a potem malowana.

Prawidłowy montaż okien – zamaskowane błędy montażowe

Niestety bywa tak, że przez pewien czas możemy być nieświadomi tego, że nasze okno zostało źle zainstalowane. Dopiero później, w trakcie eksploatacji mogą się pojawić m.in. niekontrolowane przewiewy zimnego powietrza (widoczne czasem poprzez poruszanie się firanki) czy też skraplanie się pary wodnej na szybie i profilu okiennym.

Takie niedoskonałości świadczą o tym, że montaż został źle przeprowadzony. To ma przełożenie na straty ciepła w budynku, a co za tym idzie również na wydatki poniesione na jego ogrzewanie. Niestety, naprawa takich błędów jest kosztowna i długo trwa. W praktyce oznacza to, że całą instalację trzeba przeprowadzić od początku.

Prawidłowy montaż okien – postaw na jakość

Aby być pewnym, że montaż będzie przeprowadzony prawidłowo, bardzo ważne jest to, aby zatrudnić do niego fachowców, którzy zadbają o najdrobniejszy szczegół i będą się wystrzegać maskowania ewentualnych popełnionych błędów. Pamiętajmy o tym, że zanim ekipa przystąpi do pracy, musimy ustalić z nią, w jaki sposób montaż zostanie przeprowadzony. Nie bójmy się stawiać warunków i pytać o szczegóły prac.

Ważne jest także to, żeby nie oszczędzać na montażu. Jeśli fachowiec proponuje nam zdecydowanie zaniżoną cenę, powinno wzbudzić to nasze podejrzenia. Osiągnięte tu oszczędności mogą jednak szybko zamienić się w straty, jeśli okaże się, że montaż wykonany został nieprawidłowo i trzeba go poprawiać.

Dobry montaż jest uzasadniony ekonomicznie i ekologicznie, ma też istotne przełożenie na nasz komfort. Prawidłowo zainstalowane okna i drzwi pozwalają na ograniczenie wydatków na ogrzewanie budynku i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz innych szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki prawidłowej instalacji, wietrzenie domu lub mieszkania następuje tylko poprzez uchylenie lub rozszczelnienie okna, a nie na skutek jego nieszczelności, kiedy to ciepło ucieka na zewnątrz bez żadnej kontroli.

Prawidłowy montaż okien i jego znaczenie

kampania Dobry Montaż

Dodaj komentarz