Okucia okienne – jak o nie dbać?

Okucia okienne - jak o nie dbać?

Właściwa pielęgnacja idąca w parze z systematyczną regulacją okuć okiennych to podstawa do tego, aby wydłużyć czas bezawaryjnej pracy okien. O tym, jak prawidłowo dbać o okienne mechanizmy opowiada Jerzy Chrzanowski, Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast. 

Prawidłowe mycie okien, to nie tylko przetarcie ramy i usunięcie z przeszkleń kurzu oraz plam. Pozostaje jeszcze szereg niewidocznych na pierwszy rzut oka mechanizmów, które  decydują o prawidłowym działaniu stolarki. Ich właściwa konserwacja może znacznie wydłużyć czas komfortowego użytkowania okien.

Okucia okienne – regularna kontrola

Należy pamiętać, że jeśli zaniedbamy regularną kontrolę oraz pielęgnację okuć, szybko odczujemy to w postaci trudniejszego zamykania oraz otwierania skrzydła. Chcąc uniknąć tego typu sytuacji, musimy pamiętać o tym, aby regularnie czyścić z kurzu i zabrudzeń wszystkie elementy okuciowe. Mowa zarówno o ramie, jak i skrzydle, uwzględniając szczególnie jego górną część.

Pamiętać jednak należy, by nie używać w tym celu żadnych domowych detergentów i wody, najlepiej wykonać te czynności suchą szmatką, a w przypadku silniejszych zabrudzeń wykorzystać specjalistyczne preparaty o naturalnym ph, które nie uszkodzą powłoki antykorozyjnej okuć. Miejsca te należy również chronić przed zanieczyszczeniami podczas prac remontowo-budowlanych.

Okucia okienne – konserwacja

Utrzymanie w czystości mechanizmów okiennych to jedna kwestia, druga to regularna konserwacja okuć.Przynajmniej raz w roku należy nasmarować olejem wszystkie elementy okucia istotne z punktu widzenia jego prawidłowej pracy np. zawiasy, punkty ryglowania, grzybki ryglujące itp.

Podobnie jak w przypadku czyszczenia i tym razem należy unikać ostrych środków i używać wyłącznie oleju lub smaru bez zawartości żywic oraz kwasów. Najbardziej wskazany jest natomiast olej silikonowy. Takie czynności zapewnią lekką obsługę okna i skutecznie zabezpieczą okucia przed zbyt wczesnym zużyciem. Niekiedy potrzebna okazać się może również regulacja okuć. Świadczyć mogą o tym takie objawy jak trudniejsze domykanie i otwieranie skrzydła, ocieranie o ościeżnicę, czy potrzeba użycia większej siły, aby przekręcić klamkę. Wymaga to wtedy niewielkiej korekty ustawienia okuć w trzech miejscach: góra-dół, prawo-lewo oraz docisk skrzydła do ościeżnicy. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak wykonać takie czynności, najlepiej zasięgnąć porady specjalistów lub zgłosić się do profesjonalnego serwisu.

źródło: Dobroplast Fabryka Okien Sp. z o.o.to

Jeden komentarz

Dodaj komentarz