Okna energooszczędne – jak je wybrać?

Okna energooszczędne - jak je wybrać?

Okna energooszczędne szturmem wkradły się na rynek. Producenci kuszą różnymi parametrami i zapewnieniami o ich niezawodności. Czym się więc kierować, aby wybrać produkty na miarę naszych oczekiwań, które rzeczywiście uchronią nas przed niepotrzebną utratą ciepła? 

Przy wyborze odpowiedniego okna, powinniśmy zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła, oznaczony Uw. Im ten parametr jest niższy, tym lepiej świadczy o danym modelu.

Okna energooszczędne – ważna jest wartość współczynnika Uw

Pamiętajmy o tym, że Uw, czyli wartość przenikania ciepła dla całego okna, zawsze musi być podana w odniesieniu do rozmiaru konkretnego modelu. Uważajmy na to, że niektórzy producenci podają parametry dla okien z roletą!

Istotny jest także montaż okna. Pamiętajmy o tym, że ma ogromny wpływ na to, czy izolacja będzie skuteczna. Musi być także zachowana jej ciągłość, czyli: okno powinno być zamontowane w warstwie ocieplenia muru. Kolejnym ważnym czynnikiem, który ma wpływ na zachowanie ciągłości izolacji jest także dokładność z jaką wypełniona zostanie szczelina pomiędzy ramą okna, a murem (czyli ociepleniem).

Okna energooszczędne – stosowanie izolacji

Pamiętajmy o tym, że aby izolacja była wykonana poprawnie, musimy od zewnątrz zastosować paroprzepuszczalną (by wilgoć mogła odparować). Następnie od wewnątrz okna, trzeba użyć izolacji paroszczelnej.

Niektóre z miejsc znajdujących się w budynku, są narażone na utratę ciepła. Mowa m.in. o geometrycznych mostkach, które występują na przykład na narożnikach. Popularną praktyką jest to, że okna są łączone, (albo też same szyby) pod kątem 90°. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o design.  Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę budownictwo energooszczędne, tego typu rozwiązanie jest dużym błędem, bo stanowi tzw. geometryczny mostek cieplny. W praktyce oznacza to, że narożnik będzie w ¾ otoczony chłodem, a jedynie ¼ ciepłem zawsze będzie najchłodniejszym miejscem konstrukcji.

Na koniec pamiętajmy o tym, żeby zwracać uwagę na certyfikaty uznanych instytutów badawczych, które dany produkt otrzymał.

fot. MS więcej niż OKNA

Dodaj komentarz