Jak kupić dobre okna? Cena to nie wszystko

Jak kupić dobre okna? Cena to nie wszystko

Kupując okna do naszych domów kierujemy się przede wszystkim ich ceną. Parametry techniczne, a nawet uwagi specjalistów pozostają daleko w tyle. A szkoda, bo cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Jak kupić dobre okna?

Firma MS więcej niż OKNA przeprowadziła sondę dotyczącą preferencji zakupowych okien.

Na pytanie „Kto lub co ma największy wpływ na Państwa decyzję dotyczącą zakupu okien” aż 47% odpowiedziało: CENA.

Zatem, z jednej strony wybieramy okna z wyższej półki cenowej, bo wydaje nam się, że „im droższe, tym lepsze”, a z drugiej – próbujemy oszczędzać pieniądze na etapie wyboru okien, co później odbija się na naszym portfelu podczas płacenia rachunków za ogrzewanie.

Pozostałe czynniki, takie jak: opinia znajomych i członków rodziny, czy też znajomość i rozpoznawalność marki, brane są pod uwagę dopiero w drugiej kolejności. Na odpowiedzi te wskazało jedynie po 21% biorących udział w badaniu!

Jeszcze mniejsze znaczenie ma dla nas opinia doradcy czy handlowca (9%), a także reklama (jedynie 2%). Na parametry techniczne, rodzaj i jakość zastosowanych materiałów i rozwiązań, uwagę zwracają tylko nieliczni.

Jak kupić dobre okna?

Najważniejsze podczas wyboru okien są ich parametry techniczne. W pierwszej kolejności – współczynnik Uw. Na jego wartość składa się m.in. wielkość współczynnika przenikania ciepła dla szyby (Ug) oraz dla ramy okiennej (Uf). Rolę tego parametru uświadamiają liczby – okno odpowiada aż za 15-25% strat ciepła w całym budynku.

Pamiętajmy, że współczynnik Uw powinien być podany w odniesieniu do konkretnego okna o wymiarach referencyjnych, co pozwala na czytelne porównanie poszczególnych wyrobów pod kątem ich termiki. Tymczasem wielu producentów unika tej przejrzystej metody informacji. Podając parametr Uw bez odniesienia do konkretnych wymiarów okna, może wprowadzać nas w błąd.

Wygląd też się liczy

Wybierając okna do naszych domów i mieszkań, warto zwrócić uwagę również na ich cechy estetyczne. Sprawdzić, czy producent umożliwia nam wybór koloru i rodzaju okleiny, a także dobór okien o nietypowych kształtach np. okrągłych, tak by optymalnie dopasować je do założeń architektonicznych i wybranej przez nas stylistyki budynku. Niekiedy niewielka tylko zmiana barwy okleiny stolarki okiennej pozwala na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego.

Dodaj komentarz