Nowoczesne projekty często wykorzystują nietypowe formy i rozwiązania. Przykładem może być zastosowanie stolarki okiennej o niestandardowym kształcie. Gdzie sprawdzą się okna łukowe i jak się je wykonuje?
Charakterystyka okien łukowych
Oryginalność projektu budowlanego zależy od wielu czynników. Składa się na to kształt bryły budynku, materiały, z których jest wykonany oraz elementy takie jak stolarka okienna. Dla podkreślenia nietuzinkowego stylu bardzo często stosuje się okna o łukowatych kształtach. Są wykorzystywane w architekturze klasycznej, na poddaszach lub balkonach starych kamienic, jak również w projektach nowoczesnych budynków i domów. Ich wykonanie wymaga przygotowanie specjalnych ram aluminiowych, wygiętych pod odpowiednim kątem. Należy również odpowiednio zaplanować umiejscowienie zawiasów i kierunek otwierania się skrzydła okiennego. Okna łukowe w Bydgoszczy i innych miejscowościach można wykonać w dowolnych kształtach i rozmiarach, jednak ostateczna decyzja zawsze powinna być ustalana indywidualnie z firmą realizującą projekt.
Funkcjonalność okien łukowych
O tym, czy okna w niestandardowym kształcie będą funkcjonalne i wygodne w użyciu zależy przede wszystkim ich wykonanie. Dlatego bardzo ważne jest, aby ich produkcję zlecić fachowcom specjalizującej się w tego rodzaju realizacjach, jak np. firma „Solplast Łuki PCV s.c.”. Odpowiedni kąt gięcia profilu okiennego zapewni trwałość i umożliwi ich normalne użytkowanie. Duże znaczenie ma także kształt i wielkość okna. Małe okienka będą służyć głównie do wentylacji pomieszczeń. Większe mogą bez problemu pełnić takie same funkcje jak okna standardowe.
W ofercie firm zajmującej się produkcją stolarki okiennej można znaleźć różnego rodzaju kształty okien. Od okrągłych, do trapezowych czy trójkątnych. Do wyboru są również różne kolory ram. Pozwala to dopasować okno do każdej inwestycji i zrealizować zarówno nowoczesne projektu, jak i te umożliwiające renowację starszych budynków.