Co warto wiedzieć stolarce okiennej?

Co warto wiedzieć stolarce okiennej?

Zakup okien do nowego domu to spora inwestycja, która skłania klientów do dokładnego przemyślenia swojego wyboru. Dobrej jakości okna to przecież gwarancja bezpieczeństwa oraz oszczędności. Porządne okna zapobiegają niekontrolowanej utracie ciepła a co za tym idzie zmniejszają koszty ogrzewania domu.

Jakie są rodzaje okien?

Warto zatem poznać najważniejsze informacje o oknach aby podjąć świadomą decyzję. Dobrze jest na wstępie zorientować się jakie firmy produkujące okna są w rejonie naszego zamieszkania aby wybrać się na indywidualną rozmowę z doradcą. Na przykład stolarka okienna w Poznaniu to przede wszystkim firma Domatus, która specjalizuje się w produkcji i montażu między innymi okien i drzwi. A co warto wiedzieć o oknach? Jakie są rodzaje, modele? Przede wszystkim wyróżnia się podział okien na drewniane, plastikowe i aluminiowe. Drewniane okna to klasyka gatunku, niezwykle elegancko się prezentują i stanowią prawdziwą ozdobę wnętrza. Są jednak dość drogie a jednocześnie wymagają odpowiedniej pielęgnacji i okresowych renowacji. Tańszym rozwiązaniem, które jest obecnie najczęściej wybierane są okna PCV zarówno klasyczne białe jak i kolorowe lub też imitujące drewno, dzięki specjalistycznej okleinie.

Co warto wiedzieć o parametrach okien?

Kupując okna zależy nam przede wszystkim na wysokich parametrach ochrony ciepła. Im niższy będzie wskaźnik przenikania ciepła, tym więcej zostanie go w naszym mieszkaniu. Istotna jest także klasa profili, która w branży określana jest symbolami A, B i C. Najwyższa klasa A oznacza, że grubość ścianek profili ma co najmniej 3mm a to zapewnia oknom trwałość i solidność. Bardzo ważna jest także szczelność okien, którą wyznacza odporność na obciążenia wiatrem. Przed zakupem należy również sprawdzić klasę wodoszczelności aby uniknąć przenikania deszczu do wewnątrz budynku poprzez nieszczelne okno. Szczelność  określa także klasa przepuszczalności powietrza. Parametry izolacyjne okna zwiększa coraz to popularniejszy tzw. ciepły montaż okien. Oznacza to, że oprócz klasycznej pianki montażowej stosuje się również taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne, które zapobiegają występowaniu mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.

Jaką kolorystykę oferuje dziś rynek?

Wybór kolorów ram okiennych jest dziś ogromny dlatego każdy bez problemu znajdzie taki model, który w pełni zadowoli jego gust i wkomponuje się w całość elewacji domu. Klasyczna biel nadal jest chętnie wybieranym kolorem jako neutralna baza pasująca do każdego dachu czy parapetów. Dzięki powszechnej modzie na szarości kolor ten wkradł się także do branży produkującej okna i dziś niezwykle popularne są ramy w przeróżnych odcieniach tej barwy. Najczęściej wybierany kolor to antracyt czyli cieplejsza wersja grafitowego, który także jest topowym odcieniem. Coraz chętniej klienci wybierają także jasno szare ramy okienne. Jako kompromis między drewnianymi i plastikowymi oknami wybierają oni okna PCV z okleiną imitującą drewno, które również występują w wielu odcieniach.

Dodaj komentarz