Chłód na poddaszu – zastosuj rolety

Chłód na poddaszu - zastosuj rolety

Temperatura na poddaszu w letnie, ciepłe dni, jest zazwyczaj o kilka stopni wyższa niż na parterze lub piętrze. Różnica ta jest szczególnie uciążliwa wówczas, gdy na zewnątrz termometr wskazuje powyżej 30°C. Wbrew pozorom optymalne i komfortowe warunki pod dachem można osiągnąć nie tylko za pomocą klimatyzacji.

Istnieje kilka czynników, które mogą wywoływać wyższe temperatury na poddaszu. W większości wypadków wymienia się np. ciemny kolor dachówki (skupia promienie słoneczne), czy wadliwie wykonana izolacja termiczna.

Nie należy również lekceważyć słońca, jako wydajnego źródła ciepła. W Polsce natężenie promieniowania słonecznego wynosi średnio 1000 kWh/m2/rok; w zależności od regionu mieści się w przedziale 900 – 1100 kWh/m2/rok. Promienie wpadające przez szyby okien dachowych nagrzewają podłogę, tym samym wytwarzając ciepło.

Chłód na poddaszu – rolety mają znaczenie

Ilość światła, ale przede wszystkim promieniowania słonecznego dostającego się pod dach można skutecznie kontrolować poprzez zastosowanie dodatkowych akcesoriów. Mowa m.in. o roletach.

Na rynku jest dostępnych wiele modeli rolet zewnętrznych, które można obsługiwać ręcznie lub z pomocą zdalnie sterowanego napędu elektrycznego. Jeśli rolety instalowane są na dachu po zakończeniu prac wykończeniowych, można wybrać wariant zasilania poprzez moduł solarny umiejscowiony na obudowie rolety. Zaopatruje on w energię akumulator, dzięki czemu możliwa jest obsługa rolety.

źródło: Roto

Dodaj komentarz