Zabezpieczenia okienne dla domowych zwierzaków – dlaczego warto w nie zainwestować?

Zabezpieczenie okien

Posiadanie domowego pupila to nie tylko przyjemność, ale również ogromna odpowiedzialność. Dbałość o zdrowie i życie zwierząt należy do codziennych obowiązków ich właścicieli. Jednym ze sposobów na zadbanie pod tym względem o pupila jest wyposażenie okien i balkonów w stosowne zabezpieczenia. Najczęściej zaś narażone na upadek i uszczerbek na zdrowiu są koty, bo to właśnie one zwykle próbują wydostać się z domu. Dlaczego powinno się inwestować w taki rodzaj ochrony nawet wtedy, gdy czujemy, że dobrze znamy naszego zwierzaka i panujemy nad sytuacją?

Jakie wypadki grożą Twojemu pupilowi?

Nawet jeśli nasz kot nie wychyla się na balkon i nie ma w zwyczaju przesiadywać na parapecie, zostawianie niezabezpieczonych okien wciąż pozostaje niebezpieczne. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy obudzi się w nim instynkt łowcy i zwierzak postanowi dać susa za barierkę w pogoni za przelatującym ptakiem bądź czymś innym, co wzbudzi jego ciekawość – więcej na temat zachowań czworonożnych pupilów można przeczytać pod tym linkiem. Na nic tu tłumaczenia, że znamy swojego kota. Ostatecznie chodzi o zwierzę, które nie zrozumie, dlaczego wyjście na balkon jest dla niego niedozwolone.

Nierzadko brak odpowiedniego zabezpieczenia nie wiąże się z brakiem troski o pupila, tylko świadomości, jakie konsekwencje i zagrożenia potrafią wynikać z tego faktu. A są to najczęściej takie sytuacje, jak:

– Upadek z większej wysokości. O ile mieszkanie nie znajduje się na niskim parterze, potrafi z łatwością doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu pupila. Przy wyższych kondygnacjach może oznaczać nawet jego śmierć.

– Uderzenie w przedmioty podczas upadku. W trakcie spadania kot może mijać po drodze wiele elementów i uderzyć się o nie lub zahaczyć w wyniku próby odwrócenia się. Wówczas nawet pozornie niegroźna wysokość potrafi sprawić, że zwierzę nie spadnie na cztery łapy i dozna poważnych obrażeń.

– Lądowanie. Oczywiście znacznie groźniejszy jest upadek na twarde podłoże, takie jak asfalt. Jednak nie zawsze istnieje pewność, że trawa i krzaki złagodzą uderzenie.

– Zablokowanie się w uchylonym oknie. Kot może zrobić sobie krzywdę nie tylko przez upadek, ale także przy próbie wydostania się na parapet zewnętrzny. Nierzadkie są przypadki, kiedy głowa pupila znajduje się po drugiej stronie okna, a reszta ciała się nie mieści. Zakleszczenie się w uchylonym oknie może doprowadzić do skręcenia karku (gdy kot będzie próbował się wydostać) albo do odcięcia dopływu krwi i uduszenia.

Jak możesz ochronić zwierzaka przed tymi wypadkami?

Są różne sposoby na zabezpieczenie danego okna przed nieszczęśliwymi wypadkami, więc nie powinno być problemu z dobraniem odpowiedniego rozwiązania. To na co warto zwrócić uwagę, to waga kota, jego rozmiar oraz skłonność do gryzienia. W przypadku cięższego i aktywnego osobnika upewnijmy się, czy zabezpieczenie poradzi sobie z jego posturą, również podczas skoków i innych zabaw. Tymczasem dla małych kociąt powinnyśmy zastosować siatkę z dużo drobniejszymi oczkami, tak żeby nie zmieściła się w nich głowa pupila. Pamiętajmy, że zwierzęta te tylko z pozoru wydają się większe, podczas gdy wynika to ze sporej ilości futra. Koty kąsające wszystko, co napotkają na swojej drodze, powinny być odgrodzone siatką z takiego rodzaju materiału, którego nie zdołają przegryźć. Jak podaje sprawdzone źródło, okna i balkon można zabezpieczyć dwojako:

– Za pomocą siatki. Jeśli chodzi o okna, wybór dostępnych rozwiązań jest ogromny. Zwykle taka siatka jest wykonana z plastiku wzmacnianego drutem. Im mniejsze w niej oczka, tym lepiej dla kota. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania będzie ochrona przed owadami. W przypadku balkonu problematyczny może okazać się montaż siatki i zależy on całkowicie od rodzaju tej przestrzeni. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym sami, warto zwrócić się o pomoc do fachowców, by mieć pewność, że zabezpieczenie zostanie poprawnie, solidnie założone i będzie spełniało swoje zadanie.

– Za pomocą kratki ochronnej. Najczęściej tego typu rozwiązanie umieszczane jest w górnej części okna, dzięki czemu kot nie ma szansy wcisnąć w jego szparę. To zdecydowanie opcja dla osób, które często uchylają okna dla lepszego wietrzenia w domu lub mieszkaniu i chcą mieć możliwość zostawienia ich w ten sposób w obecności pupila.

Posiadanie zwierzaka to przywilej i jednocześnie obowiązek. Od momentu kiedy przekroczy próg naszego domu, jesteśmy zobowiązani zapewnić mu opiekę i poczucie bezpieczeństwa. Jednym ze sposobów na okazanie troski i miłości pupilowi jest właśnie odpowiednie zabezpieczenie okien i balkonu. Nie warto łudzić się, że wszystko mamy pod kontrolą i czekać, aż stanie się coś złego.

Dodaj komentarz