Wiertarko-wkrętarka do domu – czym się kierować przy wyborze?

wiertarka

Jeśli planujesz zakup jednego tylko elektronarzędzia do domu, to koniecznie powinna być to wiertarko-wkrętarka. Dzięki różnorodnemu osprzętowi, jaki można do niej kupić, może służyć nie tylko do wiercenia i wkręcania, ale także do szlifowania, polerowania, czyszczenia powierzchni ze starej farby lub lakieru. To idealny wybór dla majsterkowicza.

Jednak, aby faktycznie narzędzie to spełniło nasze potrzeby – trzeba poświęcić trochę czasu na jego wyborze. A tu oferta jest ogromna. Najtańsze wiertarko-wkrętarki dostaniemy już za 100 złotych, markowy sprzęt to koszt od 250 do 300 złotych, jeśli chodzi o wersje do amatorów. Profesjonalne wkrętarki to już wydatek rzędu 1000-1500 złotych. Ilość produktów na rynku jest ogromna: wiertarko-wkrętarki w narzedzia.pl. Jak w tym gąszczu się nie pogubić?

Zacznij od mocy

Wiertarko-wkrętarki zazwyczaj nie oszałamiają parametrami profesjonalistów, ponieważ narzędzia te projektowane są przede wszystkim jako wielozadaniowy sprzęt do domu. Mimo wszystko warto przyjrzeć się silnikowi i mocy jaką oferuje. W przypadku modeli z silnikiem szczotkowym warto sprawdzić, jak wygląda ich wymiana (czy wymaga to serwisowania) oraz ich dostępność w sprzedaży. Zdecydowanie lepiej postawić na silnik bezszczotkowy, ponieważ jego konstrukcja pozwala na długotrwałe, bezproblemowe eksploatowanie.

Jeśli chodzi o moc, to do podstawowych prac, jeśli nie korzystamy z wiertarko-wkrętarki zbyt często, to wystarczy nam model 10V. Dla osób, które chcą mieć wielofunkcyjne narzędzie, które poradzi sobie także z twardymi materiałami, zdecydowanie lepszy będzie sprzęt o mocy 18V.

Jaki rodzaj akumulatora?

Drugą ważną kwestią jest rodzaj baterii, na której wiertarko-wkrętarka będzie pracować. Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy. Mamy także opcje zakupu wiertarko-wkrętarki elektrycznej, ale takich modeli jest niewiele. Nie są również tak bardzo mobilne, jak wersja na baterie, ale z drugiej strony oferują nieprzerwaną pracę.

Wróćmy jednak do akumulatorów. Najlepszą opinią cieszą się obecnie baterie litowo-jonowe. Technologia li-ion nie ma efektu pamięci, co oznacza, że akumulator można w dowolnej chwili podładować. Spadek energii w naładowanym akumulatorze jest niewielki przez kilka miesięcy, nie musimy się więc przejmować nim, gdy czeka na półce. Minusem jest brak odporności takich akumulatorów na przegrzanie – choć część producentów montuje system,. który przed nim chroni.

Akumulatory niklowo-kadmowe oraz niklowo-metalowo-wodorkowe mogą ulegać efektowi pamięci i z czasem tracić na pojemności, z drugiej strony są tańsze oraz łatwiej się je recyklinguje. Aby je podładować należy je najpierw rozładować do około 5% pojemności.

Ile biegów i jaki moment obrotowy?

Na rynku dostępne są wiertarko-wkrętarki o jednym lub dwóch biegach. Te pierwsze należą do tańszych modeli i zdecydowanie je odradzamy. Możliwość dobrania biegu do twardości materiału znacznie zwiększa możliwości wykorzystania wiertarko-wkrętarki w domu.

Inną kwestią jest moment obrotowy. Określa on siłę z jaką wiertarko-wkrętarka osiąga, napotykając twardy materiał, wyrażoną w niutonometrach(Nm). Im większy jest ten parametr, z tym twardszymi materiałami poradzi sobie nasz sprzęt. Modele dla amatorów mają zwykle ten parametr wielkości około 30-50Nm. Modele do zastosowań profesjonalnych osiągają nawet 100Nm.

Dodaj komentarz