Tradycyjne rabaty, czy donice ogrodowe?

Tradycyjne rabaty, czy donice ogrodowe?

Obsadzając swój ogród  pięknymi kwiatami, na pewno chcemy, by prezentowały się one jak najlepiej. W takim razie nie ma co się dziwić, iż poszukujemy ciekawych rozwiązań na to, żeby rzeczywiście, w naszym ogrodzie było nie tylko zielono, ale również oryginalnie i przytulnie. 

Jak zaaranżować swój ogród?

Na pewno takie pytanie zaczyna się pojawiać w chwili, kiedy powinniśmy podjąć jakąkolwiek decyzję w tym kierunku. Na samym początku może się wydawać, iż sadzenie kwiatów, jak również innych roślin ozdobnych nie jest niczym skomplikowanym. Czy jednak na pewno?

W pierwszej kolejności postanawiamy po prostu posadzić przed domem najbardziej pospolite kwiaty, jakie tylko przychodzą nam do głowy. W związku z tym, w pierwszej kolejności będziemy rzeczywiście mówić tutaj raczej o tulipanach, stokrotkach, bratkach, czy też żonkilach. Jednak nie bez powodu mówią, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Co to może oznaczać? Jeśli obsadzimy kwiaty przy wejściowej bramie lub nawet w doniczkach, które później ustawimy na parapecie, zaczniemy interesować się tym, jakie jeszcze rośliny są w ogóle możliwe do zasadzenia.

Im bardziej zaczynamy się zagłębiać w ciekawy świat kwiatów oraz roślin, tym więcej odkrywamy pięknych gatunków, które chcielibyśmy mieć na terenie własnej posesji. I rzeczywiście w wielu przypadkach nie kończy się na wcześniej wymienionych kwiatach, a nawet na żywotnikach, zwanych potocznie tujkami. W naszych ogrodach pojawia się coraz więcej egzotyki, a także eksperymentalnych gatunków roślin oraz kwiatów.

Mała architektura ogrodowa

Tak jak w wielu innych sprawach, tak naprawdę aranżowanie swojego ogrodu, powinniśmy zacząć przede wszystkim od dużych rzeczy. Jeśli posiejemy na całym wolnym terenie przed domem trawę, a następnie w każdym wolnym miejscu posadzimy kwiaty lub krzewy, to później będzie nam ciężko to zniszczyć, by na przykład postawić domek dla dzieci lub altankę.

W takim razie na samym początku zastanówmy się, czy w naszym ogrodzie nie powinna znajdować się właśnie przynajmniej jedna taka rzecz. Może niekoniecznie teraz, ale za kilka lat, jeśli tylko uzbieramy odpowiednią kwotę na taką inwestycję. W takim razie możemy się domyślać, że będzie nam łatwiej stwierdzić, w którym miejscu właśnie wyobrażamy sobie dany obiekt zaliczający się do architektury ogrodowej. Jeśli w swoim amatorskim projekcie umieścimy altankę lub wcześniej wspomniany domek drewniany dla dzieci, to również będziemy z większą efektywnością planować pozostałe sfery naszego ogródka.

Dekoracje

Czy znowu już pozostajemy przed niemalże ostatnim krokiem, jakim jest działanie, czyli sadzenie kwiatów? Taki etap prac rzeczywiście widać coraz bliżej, ale nadal warto mieć na uwadze jeszcze jeden aspekt. Może dobrze jest jednak mimo wszystko zastanowić się nad tym, jakie dekoracje nas najbardziej interesują. Rzeczywiście w niektórych ogródkach, bez żadnego większego doszukiwania, możemy znaleźć przynajmniej kilka przykładów. Pewnie już coraz rzadziej w naszych ogrodach pojawiają się figurki takie jak krasnale. Chociaż faktycznie, jeśli decydujemy się na jakieś oczka wodne w swoim ogrodzie, to prędzej, czy później możemy wybrać na przykład ceramiczne żaby lub wstawić takiego bociana.

Takie figurki najczęściej jednak spotykane są w ogrodach u osób starszych, jak i również u właścicieli w domu, w którym wychowują się małe dzieci. Raczej coraz częściej decydujemy się na dekoracje, które wyglądają bardziej naturalnie. Na przykład podoba nam się zabawa światłem. Chętnie zatem sięgamy po wszelkiego rodzaju solarne lampy i lampiony. Ustawiamy je blisko altany, dróżki prowadzącej przez ogródek, czy też blisko tarasu.

Innym takim rodzajem ciekawych dekoracji są na pewno wszelkiego rodzaju drewniane ozdoby. Co to dokładnie oznacza? Często możemy w niektórych ogrodach zobaczyć drewniane beczki, taczki lub coś w rodzaju wanny Wszystkie te rzeczy doskonale imitują niejako donice. Dzięki temu możemy z powodzeniem posadzić w nich ciekawe okazy kwiatów, a także pozostałych roślin.

Przykładem takich drewnianych donic, są chociażby te http://ogrodolandia.pl/donice-drewniane, które rzeczywiście idealnie pasują nie tylko do ogrodu, ale również na taras lub balkon. Można dzięki nim dopasować odpowiednie rośliny i zamierzoną kompozycję, jaką chcemy ostatecznie uzyskać. Drewniana donica z pergolą idealnie nadaje się do pnących roślin, ale także wszelkiego rodzaju różaneczników.

Niestandardowe dekoracje

W ostatnim czasie można również bardzo dużo powiedzieć na temat niestandardowych dekoracji. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim to, że w naszych ogrodach pojawia się coraz więcej rzeczy wykonanych własnoręcznie. Najpopularniejszym surowcem w tym przypadku chyba jest paleta. Można z niej wykonać nie tylko meble ogrodowe lub ciekawy wypoczynek, ale także wiele innych rzeczy, które będą cieszyły oko. Wystarczy je nieco pomalować, nieco poskręcać i możemy tanim kosztem urządzić oraz jednocześnie udekorować własny ogród. Wszystko tak naprawdę w dużej mierze będzie zależeć od naszej wyobraźni, jak i również umiejętności manualnych. Nie trzeba mieć wyjątkowo dużych funduszy, żeby rzeczywiście urządzić ciekawie swój ogród.

Donice ogrodowe czy tradycyjne rabaty

Czy warto wybrać donice ogrodowe

Jeden komentarz

Dodaj komentarz