Ogród zimowy, jak go wybudować?

Ogród zimowy, jak go wybudować?

Ogród zimowy, nazywany również wiecznie zielonym pokojem, to przeszklone pomieszczenie dobudowane do budynku.

Ogród zimowy to również miejsce, w którym niezależnie od pogody można cieszyć się zielenią przez cały rok.

Co warto wiedzieć, kiedy chcemy zrobić ogród zimowy?

Planowanie ogrodu zimowego dobrze rozpocząć jeszcze na etapie budowy domu. Jeśli będziemy chcieli dobudować go do istniejącego domu, pamiętajmy o konsultacji z architektem i podwykonawcą. Ich wskazówki pozwolą stworzyć funkcjonalne wnętrze nie powodując strat ciepła w budynku.

Kiedy mamy już gotowy projekt i chcemy przystąpić do budowy, musimy zadbać o formalności. Jeżeli nasz ogród zimowy jest mniejszy niż 25 m², nie potrzebujemy pozwolenia budowlanego, musimy jednak zgłosić zamiar jego budowy w starostwie powiatowym.

Ogród zimowy – z jakich materiałów go wybudować?

Ogrody zimowe to głównie konstrukcje aluminiowe, rzadziej drewniane wypełnione szkłem. Decydując się na aluminium, pozbywamy się problemu z częstą konserwacją, jak ma to miejsce w przypadku drewna. Ponadto aluminium to lekki i odporny na działanie wilgoci materiał. Zapewnia także optymalną izolacyjność termiczną i wiatro- i wodoszczelność. Gwarantuje to niższe koszty ogrzewania i większy komfort.

Ogród zimowy – historia

Historia zimowego ogrodu zaczyna się w XVI wieku w Europie Północnej, kiedy to budowano specjalne pomieszczenia do przechowywania roślin cytrusowych.

Cieszące się dużą popularnością ogrody zimowe stały się obiektem pożądania wśród arystokracji. W XVIII wieku pojawiły się pierwsze ogrody zimowe pod Paryżem. W 1780 roku, na rozkaz króla Ludwika Orleańskiego, zbudowano w Moceau jeden z najbardziej znanych ogrodów zimowych. Wraz z rozwojem technologii zwiększyły się możliwości użytkowe ogrodów zimowych. W ten sposób powstał Pałac Kryształowy jako główny budynek Wystawy Światowej w londyńskim Hydeparku. Pałac po przeniesieniu do dzisiejszego Upper Norwood był wielką atrakcją turystyczną Londynu. Żelazna konstrukcja, w której umocowane były szyby z przezroczystego szkła, została zniszczona podczas pożaru w 1936 roku.

Dzisiaj ogród zimowy to zarówno atrakcyjny sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej budynku, jak również ozdoba domu oraz miejsce odpoczynku wśród natury o dowolnej porze roku w związku z obecnością roślin, które wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Dzięki rozwojowi technologii oraz produkcji lekkich i łatwych w konserwacji konstrukcji jego wybudowanie jest o wiele łatwiejsze i szybsze niż dawniej, a cena stała się przystępna dla każdego.

Dodaj komentarz